Ömer Duruk Kimdir ? | FRM HABER

SON DAKİKA

Ömer Duruk Kimdir ?

Bu biyografi 25 Ağustos 2019 - 16:37 'de eklendi ve 169 kez kez görüntülendi.

Ömer Duruk 1921 yılında Antalya / Akseki ilçesinde doğdu. 1933 yılında iflas eden babasının 500 lira borcunu ödemek amacıyla iş hayatına 12 yaşında sermayesiz olarak atıldı. İlk ticari girişimleri sırasında yaşının çok küçük olması nedeniyle Maliye Bakanlığından özel izin alarak vergi mükellefi olabildi. 1935 yılında 15 yaşında Akseki’de en çok vergi ödeyen mükellef unvanını kazandı. Savaş yıllarında Akseki İlçesi içinde evlerde ev hanımları aracılığıyla 150 civarında el dokuma tezgahını fason olarak çalıştırıp “Toros” markasıyla kaput bezi üretip satmaya başladı. Bu üretimin bir kısmını da İstanbul’da emprime yaptırıp Sultan hamam piyasasında sattı.

Akseki ve yöresinden temin ettiği ihracata uygun mallar (av derileri, kayısı çekirdeği, acı ve tatlı badem çekirdeği, salep, balmumu v.b.) toplayıp İstanbul’a satarak ticari hayatına devam etti. 1945 senesinde Konya’ya taşındı. Konya’da ilk girişimini toptan manifaturacılık alanında başlattı. 1949 senesinde Konya’ya bağlı Beyşehir ilçesinde Petrol Ofisi acenteliğini aldı. Konya ve civarında 7 tane benzin istasyonu açtı. 1957 yılında Konya Makarna Un ve İrmik fabrikasını kurdu. Konya’daki 20 senelik ticari hayatı boyunca birçok kere vergi rekortmeni oldu.

1958 yılında İstanbul’da ağırlıklı olarak av hayvanları derisi üzerine ihracat yapmaya başladı. İstanbul’da benzin istasyonları açtı. Ayrıca kamyon, otomobil, oto lastiği ve her türlü yedek parça alım satım ve toptan ticaretine başladı. Bu konudaki şirketler hala faal olarak devam etmektedir.

1968 yılında Aroma Bursa Meyve Sularının kurucu ortağı ve aynı firmanın İstanbul ve Trakya bölgesi baş bayisi oldu.

1970 yılında Bakırköy sahil yolunda Gelik Restaurant’ı kurdu. Aynı yıllarda Kazlıçeşmede devam etmekte olan deri ticaretine ek olarak deri işleme tesisleri kurdu.

1988 yılında ekmek ve pasta karışımları ve ekmek katkı maddeleri üreten  Türk-Alman  ortaklığı  İreks Gıda Sanayi A.Ş.’nin Çerkezköy’deki fabrikasını kurdu.

Aynı yıllarda Aroma A.Ş.’nin % 99 hissesini satın aldı. Aroma A.Ş.’nin üretim ve ihracat kapasitesini devamlı artırarak Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında 250. sıralar civarında yer almasını sağladı.(yıllara göre) Daha sonra Aromanın Bursa meyve suyu tesislerine ek olarak Bursa Kestel Su tesislerini kurdu. Aroma Karaman meyve suyu fabrikasını kurarak içecek sektöründe en hızlı büyüyen şirketlerden biri haline getirdi.

Duruk şirketler grubu yaklaşık 2000 kişilik istihdam yaratmaktadır.

İş hayatındaki başarıları dolayısıyla çeşitli ödüllerin yanında 2004 yılı Ernst & Young Türkiye ve Milliyet Business’in birlikte düzenlediği “DÜNYA YILIN GİRİŞİMCİSİ” yarışmasında Jüri, Yaşam Boyu Girişimcilik özel ödülüne layık görülmüştür.

Ömer Duruk iş hayatına paralel bir çok sosyal sorumluluk projeleri geliştirip çok önemli eserler meydana getirmiştir. Bu eserler; askeri tesisler, okullar, muhtelif spor tesisleri, hastaneler, camiler, yurt binaları ve diğer sosyal amaçlı birçok yapılardır.

Ayrıca Akseki Komando Tabur Komutanlığı Tesislerini her türlü altyapısı ile birlikte Sayın Ömer Duruk tarafından inşa edilerek Jandarma Komutanlığına teslim etmiştir.

Ömer Duruk, başta Akseki dernekleri olmak üzere birçok dernek, vakıf ve diğer hayır kurumlarında, bir çoğunda başkan olmak üzere aktif olarak çalışmıştır. Bu çalışmaları dolayısıyla bir çok ödül almıştır.

Ömer Duruk doğduğu memleketi olan Akseki’yi çok sevmekteydi. Akseki’nin kalkınması için tüm imkanları kullandı. Evli ve 3 erkek çocuk babası olan Duruk 16 ağustos 2005 tarihinde vefat etmiştir.

Merhum Ömer Duruk vefatından sonra TBMM tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine Ulusal ve Uluslar arası düzeyde üstün hizmetlerde bulunması, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlaması, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunmasından dolayı “TBMM ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ” ne layık görülmüştür. Ödülü 02.05.2006 tarihinde çocuklarına verilmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HALUK DURSUN KİMDİR

1957 yılında Hereke – Kocaeli’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Son Çağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsünü bitirdi. Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını Yakın Çağ Tarihi Anabilim dalında tamamladı. Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi sahas ında tarih doçenti, Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Yakın Çağ Tarihi Ana Bilim Dalında profesör oldu. Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, Türk Siyasi Tarihi, Cumhuriyet Dönemi Eğitim ve Kültür Politikaları, Türk Kültür ve Medeniyeti Tarihi, Osmanlı Coğrafyası Kültür ve Siyasi Tarihi, Bizans ve Batı Avrupa Tarihi, Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi, Yeni ve Yakınçağ Avrupa Tarihi, İstanbul’un Tarihi Mekânları, Tarih Öğretiminde Müzelerin Ro…

Halit Kıvanç Kimdir

Sunuculukta 50 yılını 2005′te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, 1926 yılında İstanbul'da doğdu. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç‘ın babasıdır. Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde ,yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı. 1953′te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi (Türkiye Spor)gazetesini çıkardı. Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalıştı. Ülkemiz’de radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV’nin bir çok yayınında ‘ilk’lerin adamı oldu. Olimpiyatla…

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askeri öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askeri Lisesi’ni bitirdi. 1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu. Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde Tümen Komutanı olarak görev yapıı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişah…

NEJAT UYGUR

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır. 1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir.[1] 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Tiyatroya profesyonel anlamda 1949’da “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım atmıştır. Nejat Uy…

NEŞET ERTAŞ

Neşet Ertaş, (d. 1938[1], Çiçekdağı, Kırşehir, Türkiye – ö. 25 Eylül 2012, İzmir, Türkiye), Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş’ı “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırmıştır. Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş’tır. 8 yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar Köyü’nde yaşamış, sonrasında ailesi ile birlikte İbikli Köyü’ne yerleşmişlerdir. 12 yaşındayken annesi Döne’yi kaybetmiştir. Babası Muharrem Ertaş, Yozgat’ın Kırıksoku Köyünden Arzu isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat’ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir. Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. B…

KEMAL KILIÇDAROĞLU

1948 yılında Tunceli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde tamamladı. 1971 yılında Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisinden mezun oldu. Yayın ve Çalışmalar Aynı yıl hesap uzman yardımcılığı sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı’na girdi. Hesap uzmanı olduktan sonra, bir yıl süre ile Fransa’ da kaldı. 1983 yılına kadar hesap uzmanlığı görevini sürdüren Kılıçdaroğlu, 1983 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı olarak atandı. Daha sonra aynı Genel Müdürlükte, genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 1991 yılında, Bağ-Kur, 1992 yılında da SSK Genel Müdürlüğü’ne atandı. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcılığı da yapan Kılıçda…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ