FRM HABER

Hollanda Restaurant ve Kafelere Sigara Yasağı Getirdi

Türkiye’de uygulanması beklenen restoran ve kafelerde sigara yasağı, Hollanda’da hayata geçirildi.

Hollanda Restaurant ve Kafelere Sigara Yasağı Getirdi
54 kez
28 Eylül 2019 - 8:50

Türkiye’de özellikle son 10 yıl içerisinde sigara kullanımına ve satışına dair çok ciddi kısıtlamalar getirilirken, mevcut yasalarda 2013 yılında yapılan değişiklikle özel araç bile olsa sürücülerin araba içinde sigara içmesi yasaklandı. Sigarasız yaşam alanı sayısında mevcut durumdan şikayetçi olan sigara kullanmayanlar, bu alanların artırılmasını istiyor.  Bu kapsamda Türkiye’de uygulanması beklen sigara yasaklarından bir tanesi, Hollanda’da uygulanmaya başladı.

KAFE VE RESTAURANTLARA SİGARA YASAĞI

Hollanda Danıştayı, restaurant ve kafelerde bulunan kapalı sigara bölümleri için verilen özel iznin geçersiz olduğuna hükmetti. Danıştaydan yapılan yazılı açıklamada, Lahey Mahkemesi’nin bu yöndeki kararının yerinde olduğu belirtilerek, restaurant ve kafelerde sigara içilebilen üstü kapalı bölümler için verilen özel iznin bugünden itibaren geçersiz olduğu bildirildi.
Karara gerekçe olarak, restaurant ve kafe çalışanları ile sigara içmeyenlerin, bu bölümlere girerek istemeden sigara dumanına maruz kalma ihtimalleri gösterildi.

DAVA AÇILMIŞTI

Bu durumun da Dünya Sağlık Örgütü Anlaşması’na aykırı olduğu ifade edildi.
Sigara karşıtı Hollanda Temiz Hava Vakfı, restaurant ve kafelerde bulunan kapalı sigara bölümleri için verilen özel iznin Dünya Sağlık Örgütü Anlaşması’na aykırı olduğunu, bu nedenle iptal edilmesi gerektiği gerekçesiyle Hollanda hükümetine karşı dava açmıştı. Lahey Mahkemesi de vakfı haklı bulmuş, ancak hükümet kararı Danıştay’a taşımıştı. Ülkede 1 Temmuz 2008’den itibaren sigara yasağı getirilen restaurant ve kafelerde, kapalı sigara bölümleri için özel izin hakkı bulunuyordu.

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS