FRM HABER

Amerika’nın Çine Getirdiği Gümrük Vergisinde Erteleme Kararı

Trump, Çin’in bazı ürünlerine ek vergileri ertelediğini duyurdu.

Amerika’nın Çine Getirdiği Gümrük Vergisinde Erteleme Kararı
93 kez
13 Ağustos 2019 - 23:05

ABD yönetimi, Çin’e getirdiği % 10’luk ilave gümrük vergisi uygulamasını, bazı bilişim-teknoloji ürünleri için 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıkladı.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD ile Çinli yetkililer arasında yapılan son görüşmenin ardından bu kararın alındığı kaydedildi.

Açıklamaya göre ABD, 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine getirilen ilave % 10’luk gümrük vergisinin uygulanmasını 1 Eylül’den 15 Aralık’a erteledi.

APPLE HİSSELERİ DEĞER KAZANDI

Alınan kararın ardından Apple hisseleri de değer kazandı. Apple, Çin’e uygulanan ek vergiler nedeniyle bu ülkede üretimini yaptığı ürünlerin fiyatının artacağını belirtmişti. Apple hisseleri bunun ardından değer kaybetmişti.
İlave gümrük vergisi 3,5 ay ertelenen ürünlerin başında cep telefonu, diz üstü bilgisayar ve video oyun konsolu gibi bilişim-teknoloji ürünlerinin geldiği bildirildi.
Açıklamada ayrıca, sağlık, güvenlik ve ulusal güvenlikle ilgili bazı ürünlerin ise ilave gümrük vergisi listesinden çıkarıldığı kaydedildi.

TRUMP SÖZÜNDEN DÖNDÜ

ABD Başkanı Donald Trump, New Jersey’de konuyla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in ABD ile bir ticaret anlaşması yapmayı çok istediğini söyledi.

Çinli yetkililerle yaptıkları son görüşmeye atıf yapan Trump, “Çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. Bizden tarım ürünleri alacaklarını söylediler ancak şu ana kadar bu konuda beni hayal kırıklığına uğrattılar. Söylediklerini yapmadılar ya da ertelediler diyelim” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump, geçen hafta sonu, ülkesinin Çin ile ticari müzakereleri sürdürdüğünü ancak bir anlaşma yapmak için henüz hazır olmadığını söylemişti. ABD Hazine Bakanlığı ise geçen haftaki açıklamasıyla Çin’i “döviz manipülatörü” olarak ilan etmişti.

Çin ve ABD’nin bir yılı aşkın süredir yürüttüğü müzakerelerin 11’incisi mayıs ayının başında ABD’de yapılmıştı. Çin’in baş müzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD’deki müzakerelerden eli boş dönmüştü.

FRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARIFRM MEDYA AJANS REKLAMLARI... Bu alana reklam vermek için "0542 373 13 76" nolu telefondan veya "İLETİŞİM" sayfasından irtibata geçebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright©2012 FRM MEDYA AJANS